Skúmanie rozdielov medzi vegetariánskou a vegánskou stravou - čím sa líšia?

Vegán vs. vegetarián: Vysvetlené definitívne porovnanie

Aký je rozdiel medzi vegánom a vegetariánom

Vegetariánska a vegánska strava sú čoraz populárnejšie, ale aké sú medzi nimi rozdiely? Hoci sa obe diéty vyhýbajú mäsu a iným živočíšnym produktom, existujú medzi nimi dôležité rozdiely. Vegetariánstvo je strava, ktorá vylučuje mäso, ryby a hydinu, ale zahŕňa mliečne a vaječné výrobky. Na druhej strane, vegáni sa vyhýbajú všetkým živočíšnym produktom vrátane mliečnych výrobkov a vajec. Okrem toho sa mnohí vegáni vyhýbajú aj výrobkom živočíšneho pôvodu, ako je med, koža a kožušiny. Pochopenie rozdielov medzi týmito dvoma spôsobmi stravovania je dôležité, pretože vám pomôže rozhodnúť sa, ktorý z nich je pre vás vhodný. Môže tiež poskytnúť informácie o životných podmienkach zvierat a vplyve jednotlivých diét na životné prostredie. Poďme sa teda ponoriť do rozdielov medzi vegetariánskou a vegánskou stravou a preskúmať, čím sa líšia.

Čo je vegetariánska strava?

Vegetariánska strava je strava, ktorá vylučuje mäso a ryby, ale obsahuje mliečne výrobky a vajcia. Vegetariáni sa môžu rozhodnúť pre vegetariánsku stravu z mnohých dôvodov, napríklad z dôvodu zdravia, dobrých životných podmienok zvierat a ochrany životného prostredia. Ľudí, ktorí dodržiavajú vegetariánsku stravu, možno klasifikovať ako ovo-laktovegetariánov, laktovegetariánov alebo vegánov. Ovo-lacto vegetariáni konzumujú vajcia a mliečne výrobky. Lakto vegetariáni konzumujú mliečne výrobky, ale vyhýbajú sa vajciam. Vegáni nejedia vajcia ani mliečne výrobky. Ľudia, ktorí sa stravujú vegánsky, sa vyhýbajú všetkým živočíšnym produktom vrátane mliečnych výrobkov a vajec. Ľudia, ktorí dodržiavajú lakto-vegetariánsku stravu, môžu splniť odporúčané požiadavky na živiny pridaním niekoľkých vybraných vitamínových a minerálnych doplnkov do stravy. Ľudia, ktorí dodržiavajú vegánsku stravu, však musia byť mimoriadne opatrní, aby dostávali všetky potrebné živiny.

Čo je vegánska strava?

Vegánska strava je strava, ktorá vylučuje všetky živočíšne produkty vrátane mlieka a vajec. Ľudí, ktorí dodržiavajú vegánsku stravu, často motivujú etické, environmentálne alebo zdravotné obavy súvisiace s používaním zvierat. Aby vegáni získali potrebné živiny, musia konzumovať viac vlákniny, vitamínu B12, železa, zinku, vápnika a omega-3 mastných kyselín ako ľudia, ktorí konzumujú mäso. Vegáni by mali venovať osobitnú pozornosť príjmu vitamínov D a B12, železa, zinku, vápnika a omega-3 mastných kyselín.

Vegánska strava bola v dvoch štúdiách, ktoré boli publikované v roku 2017, spojená s nižšou úmrtnosťou zo všetkých príčin. Výsledky týchto dvoch štúdií by sa však mali interpretovať opatrne vzhľadom na metodologické obmedzenia. Na pochopenie účinkov vegánskej stravy na zdravie je potrebný ďalší výskum.

Rozdiely medzi vegetariánskou a vegánskou stravou

Pri rozhodovaní o tom, či dodržiavať vegetariánsku alebo vegánsku stravu, je dôležité zvážiť rozdiely medzi týmito dvoma diétami. Hoci obe diéty vylučujú mäso a iné živočíšne produkty, existujú medzi nimi niektoré dôležité rozdiely. Napríklad ľudia, ktorí dodržiavajú vegetariánsku stravu, môžu konzumovať vajcia aj mliečne výrobky. Ale ľudia, ktorí dodržiavajú vegánsku diétu, sa vyhýbajú vajciam aj mliečnym výrobkom. Vegáni sa tiež vyhýbajú medu a iným živočíšnym výrobkom, ako je koža, kožušina a hodváb. Ďalším dôležitým rozdielom je, že ľudia, ktorí dodržiavajú vegetariánsku stravu, môžu splniť svoje požiadavky na živiny konzumáciou pestrej stravy. Ľudia, ktorí sa stravujú vegánsky, si však musia dávať mimoriadny pozor na to, aby získali všetky potrebné živiny. Vegáni musia konzumovať viac vlákniny, vitamínu B12, železa, zinku, vápnika a omega-3 mastných kyselín ako ľudia, ktorí konzumujú mäso. Vegáni by mali venovať osobitnú pozornosť aj príjmu vitamínov D a B12, železa, zinku, vápnika a omega-3 mastných kyselín.

Nedávne príspevky

Aký je rozdiel medzi vegánom a vegetariánom

Sprievodca hummusom pre začiatočníkov: Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste si mohli vychutnať tento lahodný dip!

Hummus je blízkovýchodný dip z cíceru, tahini, cesnaku, olivového oleja a citrónovej šťavy. Základom hummusu j…

Rozbaliť
Aký je rozdiel medzi vegánom a vegetariánom

Niektore chutných vegánskych smoothie receptov, ktoré si môžete pripraviť za menej ako 10 minút

Kto by nemal rád lahodné smoothie? Či už hľadáte sýte raňajky alebo osviežujúce popoludňajšie občerstvenie, sm…

Rozbaliť
Aký je rozdiel medzi vegánom a vegetariánom

Jednoduché recepty na vegánske koláče, ktoré si môžete vychutnať bez pocitu viny

Kto by nemal rád lahodný koláč? Bohužiaľ, tradičné recepty a prísady používané pri pečení koláčov nie sú vždy …

Rozbaliť
Aký je rozdiel medzi vegánom a vegetariánom

Výhody a nevýhody zmrazovania ovocia a zeleniny na dlhodobé uchovávanie

Pre tých, ktorí chcú uchovať svoje produkty čerstvé dlhší čas, by mohlo byť zaujímavou možnosťou zmrazenie ovo…

Rozbaliť
Aký je rozdiel medzi vegánom a vegetariánom

Vyrobte si doma vlastnú vegánsku zmrzlinu - 5 chutných receptov!

Kto hovorí, že vegánska zmrzlina nemôže byť rovnako chutná ako bežná? Stačí len pár ingrediencií a trocha know…

Rozbaliť
Aký je rozdiel medzi vegánom a vegetariánom

Skúmanie výhod a nevýhod vegánskej stravy: Je naozaj zdravá?

Vegánska strava je životným štýlom, ktorý si mnohí ľudia volia s cieľom zlepšiť svoje zdravie a pohodu. Je vša…

Rozbaliť